Szpital Biłgoraj
Historia szpitala
W wojennej i okupacyjnej historii szpitala nie brakowało chwil tragicznych. W dniu 4 listopada 1942 roku gestapowcy wymordowali Żydów przebywających w biłgorajskim szpitalu. Pod budynki szpitalne zajechały furmanki eskortowane przez żandarmów. Gestapowcy polecili wynieść kilkunastu ciężko chorych Żydów, których załadowano na wozy i wywieziono poza parkan otaczający teren szpitalny. Wszystkich zastrzelono, a ciała zamordowanych zostały pochowane na miejscu egzekucji.
Lata powojenne to w historii naszego szpitala okres poszukiwań możliwości poprawy i powiększenia jego bazy lokalowej, w celu możliwie najpełniejszego zaspokojenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Już w 1945 roku Powiatowa Rada Narodowa na wniosek dyrektora szpitala dr Stanisława Pojaska podjęła uchwałę o jego rozbudowie i utworzeniu Powiatowego Funduszu Zdrowia, celem finansowania potrzeb służby zdrowia i bezpłatnego leczenia ubogich. Społeczeństwo biłgorajskie opodatkowało się dobrowolnie na ten cel. Z pozyskiwanych w ten sposób środków prowadzono nadbudowę piętra na najstarszym budynku szpitala, oddając do użytku w 1950 roku powierzchnię na 40 łóżek szpitalnych i nową salę operacyjną.
W 1962 roku oddano do użytku nowy pawilon zakaźny, w którym obok łóżek zakaźnych dla dzieci i dorosłych ulokowano oddział gruźlicy i chorób płuc. Na potrzeby oddziału wewnętrznego dla dorosłych zaadoptowano w 1977 roku były budynek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W obiekcie tym znalazł również miejsce nowo utworzony oddział neurologiczny. Sytuacja szpitala uległa pewnej poprawie dopiero w roku 1979, kiedy to oddano do użytku nowy blok operacyjny oraz budynek mieszczący obecnie oddział ginekologiczny i pododdział urazowo-ortopedyczny oddziału chirurgii.
Na początku lat 80. przystąpiono do stopniowej realizacji obiektów zaplecza techniczno-logistycznego dla potrzeb planowanego przyszłego szpitala, oddając do użytku w 1986 roku kuchnię szpitalną, a w dwa lata później budynek prosektorium. W okresie tym realizowane były również kotłownia, spalarnia odpadów, pralnia szpitalna, agregatownia, wymiennikownia i stacja transformatorowa. Obiekty te oddano do użytku w latach 1999-2000.
Na początku nowego tysiąclecia udało się pozyskać z budżetu państwa środki finansowe na inwestycję „Rozbudowa i Modernizacja Szpitala Powiatowego w Biłgoraju”, jako centralnie finansowaną inwestycję wieloletnią. Starania Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, będącego organem założycielskim, zaowocowały pozyskaniem na rok 2004 kwoty blisko 15 milionów złotych na prowadzenie prac wykończeniowych w nowo wybudowanych blokach szpitalnych. Ostatnia największa inwestycja – budowa i całkowite wyposażenie nowych pawilonów szpitalnych zakończyła się w 2006 r. Znalazły w nich miejsce oddziały: wewnętrzny, neurologiczny i dziecięcy wewnętrzny, pracownie diagnostyki laboratoryjnej, bakteriologii, serologii, pracownia tomografii komputerowej, pracownia USG, pracownia endoskopowa pracownia EEG oraz poradnie specjalistyczne.
W latach 2005-2008 Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju, pomimo kilkakrotnych zastrzyków finansowych z budżetu Państwa i prowadzonych restrukturyzacji przeżywał pogłębiające się trudności finansowe, co skłoniło organ założycielski do podjęcia decyzji o dzierżawie szpitala i likwidacji SPZOZ. Proces ten umożliwiał skorzystanie z rządowego programu pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia” umożliwiającego częściowe oddłużenie SPZOZ i organu założycielskiego.
W czerwcu 2007 roku Rada Powiatu Biłgorajskiego podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na dzierżawę nieruchomości majątku powiatu biłgorajskiego, a z końcem 2009 roku ogłoszono przetarg na dzierżawę szpitala. Jedyną ofertę złożyła spółka ARION Szpitale sp. z o.o. Ostatecznie w czerwcu 2010 roku w trzecim etapie przetargu na dzierżawę szpitala w Biłgoraju ARION Szpitale sp. z o.o. została wybrana na przyszłego dzierżawcę.
SPZOZ w Biłgoraju utracił płynność finansowa i możliwość funkcjonowania, był zadłużony na ponad 50 milionów złotych i przynosił miesięcznie stratę w wysokości 1.275 tys. zł.
Dnia 28 czerwca 2010 roku podpisano umowę dzierżawy szpitala na okres 25 lat. Dnia 7 września 2010 roku w Rejestrze Zakładów Opieki Zdrowotnej prowadzonego przez Wojewodę Lubelskiego został zarejestrowany niepubliczny zakład opieki zdrowotnej – ARION Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju. Dnia 7 października 2010 nastąpiło wydanie przedmiotu dzierżawy i cesja umów z Narodowym Funduszem Zdrowia o wartości 6.639.618,98 zł. Spółka na podstawie umowy dzierżawy przejęła od Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju wszystkich pracowników, udzielając im 12 miesięcznej gwarancji zatrudnienia, weszła w prawa i obowiązki umów zawartych przez SPZOZ oraz przejęła udzielanie świadczeń zdrowotnych, i zadania wynikające z wojewódzkich planów związanych z ratownictwem medycznym i obroną cywilną. Spółka zakupiła od SPZOZ w Biłgoraju materiały, sprzęt medyczny i leki znajdujące się w magazynach. ARION Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju obejmował dwa szpitale w Biłgoraju i Tarnogrodzie (łącznie 398 łóżek), z oddziałami: Chirurgicznym z Pododdziałem Urazowo-Ortopedycznym, Dziecięcym Wewnętrznym, Wewnętrznym w Biłgoraju, Wewnętrznym w Tarnogrodzie, Obserwacyjno-Zakaźnym, Chorób Płuc i Gruźlicy, Neurologicznym, Noworodkowym, Położniczo-Ginekologicznym, Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Ponadto w skład ARION ZOZ w Biłgoraju wchodziła poradnia specjalistyczną z placówkami zamiejscowymi, podstawowa opieka zdrowotna, dział rehabilitacji, dział laboratorium, dział diagnostyki obrazowej i zespół jednostek pomocniczych.